Paweł Knut

3 grudnia 2018

Adwokat, członek Izby Adwokackiej w Warszawie, a także Sekcji Praw Człowieka przy Okręgowej Radzie Adwokackiej w Warszawie. Laureat nagrody specjalnej w konkursie Rising Stars – Prawnicy – liderzy jutra 2019. Wykładowca w Dziale Szkolenia Aplikantek i Aplikantów Adwokackich w Izbie Adwokackiej w Warszawie. Doktor nauk humanistycznych z zakresu kulturoznawstwa.

W latach 2011-2021 był prawnikiem w Stowarzyszeniu Kampania Przeciw Homofobii. Posiada ponad 13 lat doświadczenia w świadczeniu pomocy prawnej w sprawach dotyczących dyskryminacji ze względu na orientację seksualną oraz tożsamość płciową, które obejmuje również reprezentację klientów i klientek przed krajowymi oraz międzynarodowymi organami sądowymi. Od czerwca 2024 r. jest członkiem Zespołu do spraw przeciwdziałania mowie nienawiści i przestępstwom motywowanym uprzedzeniami, powołanym przez Prokuratora Generalnego.

Dotychczas występował m.in.:

  • jako pełnomocnik w tzw. sprawie Drukarza z Łodzi, zakończonej precedensowym rozstrzygnięciem Sądu Najwyższego, w którym po raz pierwszy potwierdzony został zakaz dyskryminacji ze względu na orientację seksualną w dostępie do usług [więcej],
  • jako pełnomocnik w sprawie Jakuba Lendziona przeciwko jednej z warszawskich szkół publicznych, w której wydano pierwsze w historii orzeczenie stwierdzające odpowiedzialność szkoły za naruszenie dóbr osobistych ucznia spotykającego się z homofobią ze strony innych uczniów [więcej],
  • jako koordynator Koalicji na Rzecz Związków Partnerskich i Równości Małżeńskiej, będącej programem postępowań precedensowych, w ramach którego 5 par tej samej płci doprowadziło do wydania 12 grudnia 2023 r. wyroku zobowiązującego Polskę do wprowadzenia przepisów prawnych pozwalających sformalizować związek przez pary tej samej płci [więcej].

W ciągu ostatnich 8 lat współpracował również z szeregiem krajowych organizacji pozarządowych specjalizujących się w ochronie praw człowieka, w tym z Polskim Towarzystwem Prawa Antydyskryminacyjnego, Lambdą Warszawa, Otwartą Rzeczpospolitą, Stowarzyszeniem Miłość Nie Wyklucza oraz Helsińską Fundacją Praw Człowieka.

Poza praktyką adwokacką jest również badaczem. W 2023 r. obronił doktorat na Wydziale “Artes Liberales” Uniwersytetu Warszawskiego na temat przeciwdziałania zjawisku mowy nienawiści. W latach 2019/2020 realizował stypendium naukowe Komisji Fulbrighta w The New School (Nowy Jork).

Biegle posługuje się językiem angielskim.

Autor i współautor szeregu publikacji na temat ochrony prawnej osób LGBT w Polsce, w tym m.in.:

Metodyka pracy adwokata i radcy prawnego w sprawach o przestępstwa z nienawiści

Rodzicielstwo osób LGBT

Prawa osób LGBT w Polsce – Orzecznictwo

Kontakt

KMA Kancelaria Adwokacko-Radcowska
ul. Krucza 5/11 lok. 45
00-548 Warszawa

 

Tel. +48 793 907 807

Projekt Marianna Wybieralska
Programowanie Michał Sepioło